Kalendarium niemocy i złej woli

Pisma, apele, prośby, pertraktacje – i nic.

Biedronkowa zawalidroga przez całe lata trzyma się mocno.

  1. Rok 2008. Szkoła Podstawowa nr 340 przy ul. Lokajskiego 3 działa już od kilkunastu lat. Z uwagi na rosnącą liczbę uczniów wymaga rozbudowy. Powstaje projekt nowego budynku szkoły i zapada decyzja o rozpoczęciu budowy. Nowy budynek zostaje oddany w sierpniu 2012 r.
  2. Rok 2009. We wrześniu Spółdzielnia „Przy Metrze” uzyskuje decyzję o budowie pochylni zjazdowej dla sklepu Biedronki. Na koniec 2009 r. rampa zostaje wybudowana.
  3. Październik 2013. Rada Rodziców składa petycję do Burmistrza w sprawie niedrożnego i niebezpiecznego chodnika przy Biedronce.
  4. Październik 2013. Burmistrz kieruje pismo do Biedronki i Spółdzielni w sprawie potrzebnej przebudowy pochylni.
  5. Kwiecień 2014. Spółdzielnia… przesyła list z załączonymi pismami Rady Rodziców i Burmistrza do Biedronki.
  6. Maj 2014. Rada Rodziców pisze ponownie do Spółdzielni w sprawie pochylni, w związku z brakiem odpowiedzi od jesieni 2013.
  7. Lipiec 2014. Biedronka stwierdza, że jest tylko najemcą pawilonu a projekt jest wykonany zgodnie z zasadami (podaje przy tym zawyżone rozmiary chodnika i zaniżoną szerokość rampy, bez uwzględnienia dodatkowych przeszkód).
  8. Rok szkolny 2014/2015. Rada Rodziców próbuje pertraktować ze Spółdzielnią poprzez członka zarządu Spółdzielni, który jest a zarazem członkiem Rady Rodziców i który widzi możliwości modyfikacji terenu.
  9.  Listopad 2015. Wysyłamy (kolejny) wniosek do Burmistrza o rozwiązanie problemu z dojazdem do szkoły, w tym problemu z pochylnią.
  10.  Jesień 2015. Burmistrz zwraca się do Straży Miejskiej o ocenę sytuacji przy dojściu do szkoły, a do Spółdzielni o spotkanie w sprawie pochylni. Informuje Radę Rodziców, że prowadzi działania.
  11.  Styczeń 2016. Burmistrz na spotkaniu z Dyrekcją Szkoły i Radą Rodziców informuje, że na wiosnę zostanie zrealizowana przebudowa pochylni.
  12.  Kwiecień-czerwiec 2016. Burmistrz na spotkaniach z Dyrekcją i Radą Rodziców „wyraża niepokój w związku z opóźnianiem się działań ze strony Spółdzielni”.
  13.  Lipiec 2016. Prezes Spółdzielni informuje telefonicznie Radę Rodziców, że projekt przebudowy dojazdu z uwzględnieniem pochylni Dzielnica przekazała mu dopiero w… końcu czerwca 2016 r. Obiecuje jednak realizację przebudowy do końca wakacji.
  14.  Sierpień 2016. Dzielnica przerabia… fragment parkingu na tyłach Biedronki. W żaden sposób nie wpływa to na kluczową sprawę, czyli przepustowość chodnika przy Biedronce.
  15.  Sierpień 2016. Po kilku próbach kontaktu z prezesem Spółdzielni Rada Rodziców dowiaduje się, że „sprawa przebudowy pochylni, kluczowa dla przebudowy dojazdu do szkoły się opóźni”.
  16.  Wrzesień – listopad 2016. Rada Rodziców intensywnie koresponduje ze spółką Jeronimo Martins Polska, właścicielem Biedronki, próbując ponownie przekonać firmę, że konstrukcja jej sklepu powoduje uciążliwości dla okolicy i zagraża bezpieczeństwu dzieci. Biedronka w odpowiedzi deklaruje poparcie dla przebudowy pochylni. Dalej nic się nie dzieje.
  17.  Listopad 2016. Rada Rodziców kieruje kolejne pismo do prezesa Spółdzielni „Przy Metrze” i próbuje skontaktować się z nim telefonicznie. Próby kończą się na sekretarce prezesa. Na pismo do dziś nie ma odpowiedzi.
  18. Listopad 2016. Dyrekcja szkoły kieruje pismo do Nadzoru Budowlanego w sprawie przejścia.
  19.  Grudzień 2016. Tym razem pismo do Spółdzielni wysyła Dyrekcja Szkoły. Ono również zostaje zignorowane.
  20. Grudzień 2016. Piszemy petycję w sprawie przebudowy przejścia przy Biedronce z żądaniem zapewnienia dzieciom normalnej, bezpiecznej drogi do szkoły. Zaczynamy zbierać podpisy.
  21. 23 grudnia 2016. Rada Rodziców wywiesza na ogrodzeniu szkoły baner w sprawie przejścia i petycji.
  22. 27 grudnia 2016. Odwet, a może próba zastraszenia: w nocy o godzinie 2:09 przybywa dwóch mężczyzn, odcinają baner nożami i go niszczą. Całość akcji nagrywa szkolny monitoring. Kilka dni wcześniej przewodniczącemu Rady Rodziców na parkingu szkolnym ktoś przecina oponę.
  23.  Styczeń 2017. Naszą petycję w ciągu miesiąca podpisuje ok. 1,5 tys. osób. Do połowy stycznia petycja zostanie wysłana do Burmistrza, Spółdzielni i Biedronki.
  24. Styczeń 2017. Rozpoczynamy akcję na Facebook.

 

Skip to content